27 września 2024 roku przedstawiciele zespołu Life After Coal PL uczestniczyli w konferencji pt.  „Spółdzielnie energetyczne: przyszłość lokalnej energii”. Organizatorem  wydarzenia był  Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, a partnerem Gmina Zbąszyń.

Celem konferencji było omówienie w gronie ekspertów i praktyków kwestii związanych z tworzeniem, rozwojem i funkcjonowaniem spółdzielni energetycznych. Konferencja stanowiła okazję do wymiany doświadczeń, przedstawienia najnowszych trendów oraz dyskusji na temat przyszłości spółdzielczości energetycznej w kontekście wykorzystania lokalnych zasobów energii.

Wśród zaproszonych prelegentów było wielu specjalistów i praktyków. Prof. Bogdan Chojnicki  z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu przedstawił prezentację  na temat adaptacji do zmian klimatu i transformacji energetycznej.

Na temat zasad funkcjonowania spółdzielni energetycznych  prelekcje wygłosił dr. Krzysztof Heller z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, skupiając się na regulacjach prawnych i relacjach spółdzielni z otoczeniem biznesowym. Zwrócił uwagę na wyzwania techniczne związane z rozproszonymi źródłami energii i rosnący poziom ograniczania przyjmowania PV do sieci. Wskazał na konieczność zwiększenia przepustowości sieci dystrybucyjnych, restrukturyzację technologiczną sieci średniego i wysokiego napięcia oraz cyfryzację i automatyzację procesów zarządzania operatorami sieci.

Mec. Anna Frączyk z Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi skupiła się na podstawach prawnych związanych z zakładaniem spółdzielni. Energetyka obywatelska to model, w którym lokalne społeczności, osoby fizyczne i małe firmy produkują energię.  Obejmuje zatem zarówno indywidualnych jak i  grupowych prosumentów, którzy mają inne potrzeby i możliwości. Celem spółdzielni energetycznej jest zaspokojenie potrzeb energetycznych jej członków, a nie sprzedaż energii w celach komercyjnych.

Krzysztof Białas – Prezes Zarządu Spółdzielni Energetycznej Czerwonak opowiedział o historii powstania Spółdzielni Energetycznej w Czerwonaku od pojawienia się pomysłu w 2020  r. do 31 sierpnia 2023 r., gdy została podpisana umowa dotycząca rozliczenia energii elektrycznej z ENEA S.A.

Konferencja zrealizowana została w ramach Projektu Doradztwa Energetycznego, finansowanego ze środków Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027. Głównym celem Projektu Doradztwa Energetycznego jest wspieranie działań wyznaczonych przez Europejski Zielony Ład, zmierzających do osiągnięcia przez Polskę neutralności klimatycznej do 2050 r.

Skip to content