W dniach 10-12 lipca przedstawiciele Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. w Koninie: Prezes Maciej Sytek oraz Jakub Jackowski (członek zespołu realizującego projekt LIFE AFTER COAL PL) uczestniczyli w odbywającym się w Słoweńskim mieście Velenje Dorocznym Dialogu Politycznym Inicjatywy Regionów Węglowych w Transformacji (Annual Political Dialogue 2024 Initiative for Coal Regions in Transition), którego współorganizatorem była Komisja Europejska.

W przeddzień obrad przedstawiciele ARR spotkali się z pracownikami Agencji Rozwoju Regionu Savinjsko-Šaleške (Razvojna Agencija Savinjsko-Šaleške Regije d.o.o.): Mojcą Rozman oraz Katariną Ostruh oraz pracownikami tamtejszej kopalni i związku zawodowego górników.

Tematem rozmów były działania Wielkopolski Wschodniej na rzecz wsparcie górników odchodzących z pracy w związku z zamykaniem kopalni i elektrowni. Przedstawiono założenia projektu „Droga do zatrudnienia po węglu” finansowanego z FST oraz przekazano informacje o przepisach regulujących kwestie odpraw, emerytur górniczych, podnoszenia kwalifikacji (w tym przekwalifikowania) oraz wsparcia w poszukiwaniu nowego zatrudnienia. Zaprezentowano także cele i działania w ramach projektu LIFE AFTER COAL PL (broszura). Uzgodniono, że w drugiej połowie roku delegacja ze Słowenii przyjedzie do Wielkopolski Wschodniej celem poznania na miejscu zrealizowanych działań.

W dniach 11-12 lipca odbyły się posiedzenia w ramach  Dorocznego Dialogu Politycznego, których główmy celem była prezentacja i wymiana doświadczeń regionów górniczych w procesie transformacji. Tematem przewodnim były kwestie systemów ciepłowniczych i technologii zapewniających bezemisyjne i efektywne ciepło dla mieszkańców.

Podczas spotkań kuluarowych z przedstawicielami europejskich regionów górniczych pracownik Agencji informował o zadaniach ARR S.A. oraz założeniach projektu LIFE AFTER COAL PL w kontekście możliwości nawiązania współpracy przy realizacji założeń transformacji energetycznej w Wielkopolski Wschodniej głównie przy tworzeniu zielonej gospodarki i wsparciu przedsiębiorców. Celem udziału w Dialogu było podniesienie wiedzy i zebranie informacji w zakresie doświadczeń innych regionów we wdrażaniu procesu transformacji energetycznej na potrzeby realizacji zadań w ramach projektu LIFE m. in. skutecznego wspierania lokalnej gospodarki na drodze do neutralności klimatycznej.

Przejdź do treści